چطور برای آزمون آماده بشم؟

تحصیل و آموزش

هیچ‌کس از آزمون و برچسب‌گذاشتن بر روی توانایی و سوادش خوشحال نمی‌شود اما جزء جدایی‌ناپذیر هر مکان آموزشی، امتحان و ارزیابی‌شدن است. در اینجا قصد داریم تعدادی از مواردی که برای "بهتر آماده شدن برای آزمون" مناسب هستند را عنوان کنیم.

 

1- برنامه امتحانات خود را به خوبی نگاه کنید. 

حداقل یک هفته را برای دوره کردن دروس مربوط به آزمون نگه دارید. اصولا اگر در طول سال تحصیلی و یا ترم تحصیلی مباحث درس داده شده را مطالعه کرده باشید؛ یک هفته برای دوره کردن، کافیست.  

 

2- به مباحث آموزشی پیش از آزمون و صحبت‌های معلم و یا استاد خود در خصوص آزمون دقت کنید. 

در هر درسی، کتابی از سایر کتب مهم‌تر و از هر کتاب، فصلی از سایر فصول مهم‌تر است؛ که معمولا طراح آزمون آن را یا تکرار می‌کند و به عنوان "نکته مهم" آن را خطاب می‌کند و یا در نمونه سوالات دفعات قبل آزمون پیش‌رو، از آن سوال داده است. سعی کنید از این موارد یادداشت برداری کنید.  

 

3- خود را به یادگیری عادت دهید. 

کار سختی نیست که چند شب قبل از آزمون برای یک نمره نسبتا قابل قبول تا صبح درس بخوانید!!  اما سعی کنید برای یادگیری خود را عادت دهید تا نه تنها در نزدیک آزمون فشار عصبی را متحمل نشوید بلکه بعد از آزمون هم از مباحثی که مطالعه کرده‌اید چیزی در خاطر داشته باشید!  

 

4- پرس و جو کنید تا بدانید که آزمون پیش از این چگونه برگذار شده است. 

از نمونه سوالات سال پیش و نیز مباحثی که مهم‌تر می‌باشند لیستی تهیه کنید تا در زمان دوره، کمی به آنها بیشتر دقت کنید.  

 

5- محیط یادگیری را خصوصا در نزدیک زمان آزمون، ایده‌آل کنید. 

این را بدانید که خانه جای خوبی برای مطالعه نیست! پیشنهاد ما این است که همیشه خصوصا در ایام امتحانات از سالن‌های مطالعه عمومی و کتابخانه‌ها استفاده کنید.  اما اگر چنین امری برای شما مقدور نیست، سعی کنید محیط مطالعه خود را در منزل ایده‌آل کنید.

به طور مثال در شب از نور مناسب لامپ استفاده کنید: خیلی وقت‌ها نور کم در شب باعث خستگی می‌شود و از طرفی نور زیاد لامپ و یا فاصله اندک میان چراغ‌ مطالعه تا کتاب، باعث ایجاد سردرد و یا خستگی می‌شود.  

 

6-  تلویزیون را خاموش کنید

البته برخی افراد هستند که اصولا پای تلویزیون دراز کشیده و مطالعه می‌کنند! شاید این نوع یادگیری کارآمد باشد اما اگر شما جزو این دسته از افراد هستید بدانید که اگر به مطالعه کردن در سکوت "عادت" کنید؛ می‌توانید بهره یادگیری خود را بالا برید. پس سعی کنید عادت خود را در خصوص مطالعه در کنار تلویزیون روشن! عوض کنید.   

 

7- تمرکز روی هدف! 

روی هدفتان تمرکز کنید؛ امروز برای رسیدن به هدفتان باید چه کارهایی را انجام دهید؟ چطور انگیزه برای رسیدن به هدف را در خود تقویت کنم؟ 

 

 

8- خلاصه‌نویسی داشته باشید!

این خلاصه‌نویسی صرفا به دلیل داشتن برگه‌ای برای دوره کردن مباحث مهم نیست که به تمرکز و بالا بردن بهره یادگیری شما نیز کمک می‌کند.  باید دقت کنید که شما از کدامیک از انواع تیپ‌های یادگیری هستید تا بهره مطالعه خود را بالا ببرید.

 

9- اشکالات خود را در دفترچه‌ای یادداشت کنید و آنها را مورد بررسی قرار دهید. 

بررسی اشکالات رایجی که هر فرد انجام می‌دهد می‌تواند بسیار برای او مفید باشد تا سر جلسه آزمون آنها را مرتکب نشود.   

 

10- سعی کنید از مباحث آزمون سوال طرح کنید!

این کار به شما کمک می‌کند به عنوان طراح سوال، مباحث آزمون را بنگرید و نکات مهم را دوباره از دید یک پرسشگر دوره کنید.  

 

11- اگر تکالیفی برای این درس در این ترم تحصیلی داشته‌اید آنها را دوره کنید و نمونه سوالات سال‌های قبل این آزمون را نیز بررسی کنید.  

 

12- خواب خود را تنظیم کنید. 

یادتان باشد که بیدار ماندن تا پاسی از شب برای مطالعه بیشتر به هیچ وجه ایده خوبی نیست. شاید شما از پس این آزمون بربیائید اما به لحاظ علمی چیزی به شما تعلق دارد که تا مدت‌ها در ذهن شما باشد و قابل بکارگیری برای آینده باشد و نه فقط برای این آزمون! در نظر داشته باشید که در هر دوره تحصیلی چه مقطه دبیرستان و چه مقطع کارشناسی اصولا شما بعد از چند سال این مباحث را دوباره امتحان خواهید داد و یا در سالهای بالاتر به این دانسته‌ها محتاج هستید؛ پس سعی کنید از همین حالا "اصولی درس خواندن" را تمرین کنید و به آن عادت کنید. در خصوص خوابیدن صحیح سعی کنید حداقل نیم ساعت قبل و نیم ساعت بعد از خواب مطالعه نکنید؛ چرا که بازده نداشته و فقط باعث خسته شدن شما می‌شود.  

 

13- در اسرع وقت درس بخوانید. 

اولین چیزی که در مطالعه صحیح بکار می‌آید؛ آن است که از ساعات رند شروع نکنید! اگر می‎‌توانید حتی دوازده دقیقه، اما این فرصت را از دست ندهید!  

نکته دیگری که بسیار مهم است زمان آغاز شروع کردن به هنگام مطالعه برای آزمون است؛ ثابت شده که روز قبل از آزمون و نیز صبح آزمون شما بازده‌ای برای یادگیری ندارید و صرفا نیاز به طبقه‌بندی محتوای یادگرفته شده دارید.

 

14- تیپ یادگیری خود را بشناسید

سعی کنید از این مقاله بهره برید و میزان استفاده از زمان خود را بهبود بخشید.  

 

15- تکنیک‌های یادگیری منحصر به فرد خود را افزایش دهید

سعی کنید از این مقاله بهره برید و میزان استفاده از توانمندی‌های خود را بهبود بخشید. 

 

16- به نوع نگاه معلم و یا استاد خود فکر کنید!

با توجه به محتوایی که سر کلاس به شما آموزش داده است؛ فکر می‌کنید از کدام مباحث سوال مطرح می‌کند؟  بخاطر داشته باشید که بدیهی است که او نمی‌تواند از تمام مباحث، سوال مطرح کند پس در زمان جمع‌بندی، مباحث غیر ضروری را حذف کنید.   

 

17- کمک بگیرید. 

همیشه گروهی مطالعه کردن بهتر از فردی مطالعه کردن نیست اما گاهی لازم است از دوست خود و یا استاد خود در خصوص مسئله و یا مفهومی از مباحث کتاب کمک بگیرید.  

 

18- تحرک داشته باشید و هربار حداقل بین 15 الی 20 دقیقه استراحت کنید. 

دقت کنید که در میان بازه‌های مطالعه خود به گوش دادن موسیقی و یا دیدن تلویزیون و هرآنچه که فکر شما را به کار می‌گیرد و نیاز به تجزیه و تحلیل و درک ثانوی دارد نپردازید. در این میان می‌توانید کمی قدم بزنید و یا میز خود را مرتب کنید و کمی نرمش کنید. حتی می‌توانید مسواک بزنید و یا برای خود چای یا قهوه تهیه کنید. اما در هر صورت سعی کنید ذهن خود را کمی استراحت داده تا برای بازه بعدی آماده باشد. 

- دقت کنید اگر مباحثی نیاز به یادگیری 3 ساعته یا 2 ساعته دارد شما باید بازه زمانی خود را طوری تنظیم کنید که تمام این سه ساعت را به طور پیوسته به مطالعه بپردازید. این کار به صرفه جویی در زمان و نیز بالا رفتن بهره فکری شما کمک زیادی می‌کند. بدانید که استراحت بیست دقیقه ای در زمانی ایده‌آل است که شما مبحثی را تمام کرده باشید و سوالی در آن زمینه نداشته باشید چرا که این بیست دقیقه باید در استراحت باشید و نه به فکر کردن در خصوص مسائل مبحثی که در بازه ‌پیشین به مطالعه آن مشغول بوده‌اید! 

19- در نهایت آنکه  سعی کنید برای آزمون همواره انگیزه خود را حفظ کنید و خسته نشوید! 

به این منظور پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط را با کلیک بر روی آن مطالعه کرده و سعی کنید میزان انگیزه خود را همیشه بالا نگه دارید.   

کلمات کلیدی
چطور برای اماده شم دادن
آموزش
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید