چطور با طب‌فشاری، میگرن را درمان کنم؟

بهداشت و سلامت

گاهی میگرن به دردی تبدیل می‌شود که غیر قابل تحمل است و از طرفی بسیاری از افراد درمان دارویی را برای این درد واجب نمی‌بینند. طب فشاری برای اکثر دردهایی که ریشه در اعصاب دارد راهکارهای ساده و عملی مفیدی دارد. در اینجا به چند نمونه از این روش‌ها اشاره شده است.

 

1- استفاده از طب فشاری در صورت

با تحریک نقطه چشم سوم می توانید از درد سردرد میگرنی تا حدی خلاص شوید. نقطه چشم سوم که با نام جی وی 24.5 هم شناخته می شود به ما کمک می کند تا از میزان درد در ناحیه سر کم کنیم. تنها کاری که باید بکنیم این است که بین دو ابرو یعنی محل تلاقی پل بینی و پیشانی را پیدا کنیم. بعد از پیدا کردن این نقطه به مدت یک دقیقه آن را به آرامی فشار می دهیم یا به صورت دورانی انگشت خود را حرکت می دهیم. 

 

2- روش بامبو دریلینگ که به نام نقاط نوری روشن یا B2 نیز شناخته می شود را امتحان کنید.

این روش برای درمان سردردهایی مفید است که در قسمت فوقانی سر احساس می شوند. بدین منظور از هر دو قسمت فوقانی انگشت اشاره خود استفاده کنید و همزمان به مدت یک دقیقه به دو گوشه داخلی هر دو چشم فشار وارد کنید. اگر مایل هستید می توانید به صورت جداگانه هر نقطه را به مدت یک دقیقه فشار دهید.

 

3- با فشردن محلی به نام بوی خوش که به آن Welcome Perfume  و ال آی 20 گفته می شود می توان سردردهای میگرنی و سینوسی را کمتر کرد.

این نقطه در قسمت خارجی سوراخ های بینی و محلی نزدیک به زیر گونه قرار دارد. برای این کار از یک فشار عمیق و نستباً محکم یا دوار به مدت یک دقیقه استفاده کنید.

 

۴- نقطه حوضچه باد یا دروازه خود آگاهی (جی بی 20) معمولاً برای درمان سردردهای میگرنی کاربرد دارد.

برای مشخص کردن این نقطه، دو حفره را در پایین ترین محل جمجمه در دو طرف گردن پیدا کنید و از انگشتان شست خود کمک بگیرید تا به مدت چهار تا پنج ثانیه فشاری عمیق و محکم بر این نقطه وارد کنید.

 

5- منطقه گیجگاهی

این منطقه از تجمع تعدادی نقاط منحنی شکل در محل بیرونی گوش بر روی جمجمه تشکیل شده است. پس از پیدا کردن این منطقه بر روی هر نقطه از دو طرف فشار وارد کنید. فشار را می توانید به مدت یک دقیقه بر هر نقطه در دو طرف به صورت ساده یا دورانی وارد کنید. این نقاط از جلو به عقب شامل منحنی فرق سر، Valley Lead, Celestial Hub, Floating White, and Head Portal می باشند.

 

۶- تحریک ناحیه Wind Mansion که به نام جی وی 16 نیز آن را می شناسیم برای درمان سردردهای میگرنی، گرفتگی گردن و استرس های روانی کاربرد دارد.

این ناحیه درست در مرکز پشت سر و در بین چشم ها و ستون فقرات قرار دارد. پس از پیدا کردن حفره پایین جمجمه قسمت میانی آن را به شکل عمیق ولی محکم برای حداقل یک دقیقه فشار دهید.

 

7- ناحیه Heaven’s Pillar در گردن قرار دارد و برای پیدا کردن این ناحیه باید انگشت اشاره خود را به اندازه عرض آن در پایین قسمت فوقانی استخوان جمجمه بگذارید.

سپس به مدت یک دقیقه یک فشار ساده یا دورانی به این نقطه وارد کنید.

 

۸- ماساژ نقطه He Gu که به نام ال 14 یا دره اتصال نیز شهرت دارد.

این نقطه در محلی میان انگشت شست و اشاره شما قرار گرفته است و برای ماساژ دادن آن باید فشار عمیق ولی محکمی را از دست چپ به نقطه ال 14 و بالعکس وارد کنید.

 

9- نقطه Rushing bigger بین انگشت شست و انگشت دوم پا و استخوان های این دو قرار دارد.

برای پیدا کردن این نقطه از تارهای میان انگشتان پا شروع کنید و سپس یک اینچ به عقب برگردید. با فشاری ساده یا دورانی به مدت یک دقیقه این نقطه را تحریک کنید.

 

۱۰-  طب فشاری که خاستگاه آن کشور چین است از 12 نقطه در بدن استفاده می کند که کانال های انژری بدن محسوب می شوند و درگاهایی هستند که به آن نیروی زندگی یا چی می گویند.

هرگاه یکی از این درگاه ها بسته باشند خطر بروز بیماری وجود دارد. از طب فشاری برای باز کردن این درگاه ها استفاده می شود.

 

11- فشاری که بر ناحیه موردنظر وارد می شود باید جایی بین درد و خوشی باشد. در حقیقت سلامت عمومی افراد نشان می دهد که فشار موردنیاز باید تا چه مقدار باشد. اگر احساس می کنید فشاری که بر بدن شما وارد می شوید برایتان غیرقابل تحمل است به تدریج از شدت آن کم کنید تا تعادل لازم ایجاد شود.

 

12- در طب فشاری نباید مقدار درد آنقدر زیاد باشد که شما احساس ناراحتی کنید، اگر در این شرایط قرار دارید دیگر محل موردنظر را فشار ندهید.

برای وارد کردن فشار به درگاه های انرژی می توانید از ابزارهای کمکی هم استفاده کنید اما متخصصین طب فشاری معمولاً از انگشت میانی که بلندترین و قوی ترین انگشت دست است استفاده می کنند. این انگشت بیشتر از انگشت های دیگر فشار را به ناحیه فشار وارد می کند.  برای ایجاد فشار درست باید از ابزاری تیز استفاده کنید. در بعضی نقاط استفاده از نوک انگشتان دست زیاد کارساز نیست شما می توانید از مدادپاک کن در نقاط کوچک، هسته آوکادو یا توپ گلف استفاده کنید.

 

13-  شما می توانید طب فشاری را به تنهایی انجام دهید یا از یک متخصص طب سنتی چینی کمک بگیرید.

در هر صورت با پزشک معالج خود در این باره مشورت کنید.

 

14-  سردرد به دو دسته تقسیم می شود اولیه و ثانویه. میگرن از نوع سردرد اولیه است. سردردهای تنشی و خوشه ای نیز از انواع سردردهای ثانویه هستند. سردرد ثانویه در اثر سکته، فشار خون بسیار زیاد یا اختلال در مفصل گیجگاهی فکی بوجود می آید.

 

15- علامت سردردهای میگرنی را بشناسید.

سردردهای میگرنی تنها در یک طرف سر و عموماً در قسمت پیشانی و گیجگاه بوجود می آیند. حالت تهوع، حساسیت به نور ، بوها و صداها از نشانه های ابتلاء به میگرن هستند. اگر به میگرن دچار می شوید با حرکت کردن وضعیت خود را بدتر می کنید. نوشیدن شراب قرمز، خوردن سریع غذا یا حتی حذف وعده های غذایی و محرک های محیطی مثل فلش نور، تغییرات آب و هوایی، کمبود خواب، استرس، تغییرات هورمونی مخصوصاً شروع عادت ماهانه در زنان،  غذاهای خاص، ناهنجاری های مغزی، درد در ناحیه گردن و اختلال در مفصل گیجگاهی فکی عواملی هستند که سردردهای میگرنی را تشدید می کنند.

 

16-  با علایم جدی سردردها بیشتر آشنا شوید.

سردرد از هر نوعی که باشد باید همیشه توسط پزشک متخصص بررسی شود. برخی اوقات سردردها نشانه وجود بیماری های جدی هستند. سردردهای شدید همراه با تب و خشکی گردن از علائم بیماری مننژیت هستند. سردرد رعدآسا که به صورت ناگهانی و به شدت اتفاق می افتد علامت خونریزی زیر عنکبوتیه است. سردرد ناشی از حساسیت که علامت وجود بیماری آرتریت سلول غول آساست و بیشتر در سالمندان دیده می شود. سردردهای شدید و ناگهانی هم در بیماران سرطانی یا بیماران با سیستم ایمنی ضعیف مثل افراد مبتلا به اچ آی وی و بیماران پیوندی شایع هستند.

 

17- سردرد شاید نشانه بروز یک بیماری بسیار خطرناک باشد پس اگر سردردهای شما به شکل زیر ظاهر می شوند در کمتر از یک یا دو روز به پزشک مراجعه کنید:

- سردردهایی که هر بار با شدت بیشتری شروع می شوند

- سردردهایی که بعد از 50 سالگی بروز می کنند

 - تغییر در دید

-کاهش وزن

 

۱۸- برای درمان دارویی میگرن ابتدا باید نوع سردرد معلوم و عوامل بروز آن ریشه کن شود.

بعلاوه مدیریت استرس و روش درمانی نیز در درمان میگرن موثر است. در شرایط حاد بسیاری از متخصصین از داروهایی مانند  دی هیدروارگوتامین، تریپتان مانند سوماتریپتان و در صورت وجود حالت تهوع و استفراغ از داروهای کنترل کننده استفاده می کنند. برای سالمندان با خطر بروز بیماری های قلبی عروقی  مانند افراد چاق،  افراد با فشار خون بالا به شکل کنترل نشده، افراد با کلسترول بد و یا مبتلا به دیابت این داروها باید با احتیاط تجویز شوند.

 

کلمات کلیدی
میگرن
طب فشاری
برگرفته ازwikihow.com

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید