چطور از استرس اخبار دنیای امروز در امان باشم؟

زندگی شخصیجامعه و ارتباط

جنگ، قحطی، سیل، زلزله، کشتار و .... اتفاقاتی هستند که در پیرامون هر کسی در در کجا دنیا ممکن است رخ دهد. آیا کاری از دست ما ساخته است؟ پس دست به کار شویم. اگر نیست، پس بهتر است حداقل بدون استرس اخبار را دنبال کنیم.

 

 

۱- ابتدا به این فکر کنید که چرا اصلا اخبار گوش می‌دهید؟! 

نامعلوم بودن شرایط زندگی انسان و عدم آگاهی در مورد انچه که در اینده رخ خواهد همیشه او را به سمت شنیدن اخبار پیرامون خود کشانده است. پس در یک حالت کلی انسان اخبار گوش می‌دهد به این دلیل که می‌خواهد از آینده آگاه شود تا شاید بتواند تصمیمات بهتری بگیرد. پیش بینی اقتصادی، آگاهی از جنگ‌ها و بسیج شدن برای کمک به سایر هم‌نوعان و ...  

 

 

۲- مشاهده اخبار را محدود کنید. 

مشخص کنید که در روز و در هفته چه میزان اخبار گوش می‌دهید. سعی کنید میزان استفاده از شبکه های اجتماعی و مطالعه اخبار را یادداشت کنید یا در خاطر بسپارید. 

 

 

۳- تنظیمات اعلانات گوشی خود را خاموش کنید. 

هر اتفاقی که بیوفتد می‌تواند تا زمان مشخصی که شما مشخص کردید برای مطالعه صبر کند پس قسمت Notification گوشی خود را در تنظیمات خاموش کنید. 

 

 

۴- مدت زمانی که به هر دلیل پای تلویزیون یا با گوشی مشغول هستید را کاهش دهید. 

دیدن اخبار بعد از دیدن سریال و فیلم و یا برنامه تلویزیونی نه تنها وقت گیر است که شما را به دیدن اخبار منفی و شنیدن اتفاقات ناگوار عادت خواهد داد. 

 

 

۵- سعی کنید سه عادت روزانه تغییر دهید. 

با این کار می‌توان به خود این را القا کرد که تغییری در زندگی روزانه ایجاد شده است. به طور مثال هر روز صبح کمی قدم بزنید. یا اگر مسیر دانشگاه یا محل کار را با اتوبوس می‌رفتید برای مدت چند روز با مترو یا تاکسی بروید. سعی کنید ورزش کنید و چند عادت خوب به زندگی روزانه اضافه کنید. 

 

 

۶- کمی به سلامتی جسمی و روانی خود فکر کنید. 

این‌بار در حین گوش دادن به اخبار و مطالعه شبکه‌های اجتماعی به خود دقت کنید و ببینید که چه احساسی دارید. 

 

۷- اخباری که بیش از بقیه به شما استرس می‌دهد را شناسایی کنید. 

اخبار سیاسی یا اقتصادی بیشتر از ورزشی و فرهنگی به شما استرس می‌دهد؟ سعی کنید مدت زمانی که اخبار گوش می‌دهید به ورزش و فرهنگ گوش دهید!  

 

۸- بحث و گفتگو در مورد اخبار را کاهش دهید. 

به هیچ وجه با کسی در خصوص اخباری که شما مطالعه کردید یا گوش دادید بحث نکنید. به این توجه کنید که آیا این صحبت به شما یا او کمکی می‌کند یا صرفا انتقال استرس‌های طرف مقابل به شماست؟ پس سعی کنید تا آنجا که امکان دارد از صحبت در این رابطه پرهیز کنید و در مورد اتفاقات خود را بی تفاوت نشان ‌دهید حتی اگر برای شما بسیار مسئله مهمی است. 

 

اگر مراحل قبل را در برنامه خود قرار داده‌اید اکنون نوبت آن است که مراحل زیر را دنبال کنید

 

۹- خبرگذاری‌های مناسب را پیدا کنید و روی آنها تمرکز کنید. 

در هیچ کجای دنیا و در هیچ زمانی، هیچ کتاب تاریخی و اخباری نبوده ‌است که خواسته یا ناخواسته بدون جبهه‌گیری و بی طرف قضاوت کند. در این میان شما سعی کنید اخباری را پیدا کنید که از جملات و متونی استفاده می کند که اولا بار احساسی کمتری داشته باشد و دوم تا آنجا که ممکن است بی طرفانه باشد.  از تحلیل‌های مفسرین و نیز اخبار زرد پرهیز کنید.

 

 

۱۰ - از شبکه‌هایی که خبرهای بدون طبقه بندی اعلام می‌کند دوری کنید. 

نه تنها به شما در آگاهی کمکی نمی‌کند که فقط ذهن شما را مخشوش می‌کند و فقط و فقط یک بار احساسی منفی بسیار عمیقی در شما به وجود خواهد اورد.

 

۱۱- مهم‌ترین پیشنهاد: اخبار زرد را دنبال نکنید. 

بجای خواندن مجموعه ای از اخبار و سرتیترها سعی کنید یک موضوع را در نظر بگیرید و در مورد آن، تحلیل خبری و گزارش مطالعه کنید. مجموعه ای از گزارش‌ها بهتر از خواندن تنها یک سرتیتر ساده است اگر چه وقت بیشتری از شما میگیرد اما به شما دید کلی و مناسبی می‌دهد که نه تنها به اگاهی شما اضافه خواهد کرد که با داشتن دانش کافی پیرامون مسئله مورد نظر استرس کمتری به شما وارد خواهد شد. 

دقت کنید که گزارش‌ها و تحلیل نباید از اخبار پشت پرده و تحلیل‌های شخصی باشند که لزوما باید از ارتباط مناسب بین حقایق موجودی که اثبات شده‌اند باشند. به طور مثال برای پیش‌بینی بازار طلا عده ای از دست های پشت پرده و .... پیش‌بینی‌های درست و غلطی را ارائه می‌دهند اما عده ای دیگر با تحلیل وضعیت موجود و اقامه دلائل روشن و علمی سعی در دادن حق انتخاب به شما هستند. مورد اول اشتباه و مورد دوم آن چیزی است که به عنوان اخبار به شما کمک خواهد کرد. 

کلمات کلیدی
خبر
استرس

آیا مطلب بالا از نظر شما مفید بود ؟

اگر دوست دارید، نظر خودتون رو درباره این مطلب بنویسید